Scenariusze regionalne

Dzięki scenariuszom z tego obszaru będziesz mógł/mogła poprowadzić szkolenia dedykowane osobom, które dzięki technologiom chcą zadbać o zdrowie i kondycję a w przypadku choroby móc się wygodniej leczyć. Internet może być przy tym bardzo pomocnym narzędziem dla osób z niepełnosprawnościami, szukających łatwiejszego sposobu korzystania z opieki medycznej i rehabilitacji.

Na szkoleniach z tego obszaru uczestnicy/uczestniczki dowiedzą się, jak wyszukiwać informacje i korzystać z aplikacji pomagających utrzymać dobrą kondycje i zdrową dietę. Dowiedzą się też, gdzie szukać placówek świadczących konkretne usługi medyczne. Nauczą się zapisywać na badania lub wizytę u lekarza przez internet. Poznają narzędzie do wyszukiwania informacji o lekach, terapiach i zabiegach, a w razie potrzeby także świadczeniach rentowych i innych uprawnieniach związanych ze stanem zdrowia.

Szkolenie wprowadza osoby uczestniczące w obszar e-administracji regionalnej. Pozwala poznać działającą od lat platformę SEKAP, integrującą urzędowe e-usługi z województwa śląskiego. Daje okazję do poznania jest zawartości i funkcjonalności, zasad działania oraz prowadzi do założenia konta użytkownika. Osoba, która weźmie udział w szkoleniu, będzie: wiedziała, czym jest platforma SEKAP, jakie sprawy urzędowe można załatwić bezpłatnie i bez wychodzenia z domu, posiadała swoje własne konto użytkownika pozwalające na korzystanie z urzędów online, potrafiła wyszukać interesujące ją regionalne usługi online.

W trakcie szkolenia, skierowanego do osób mieszkających na terenie województwa łódzkiego, uczestnicy/uczestniczki zapoznają się z procedurą składania wniosku o wydanie Karty Seniora Województwa Łódzkiego. Dowiedzą się, jakie korzyści wynikają z posługiwania się Kartą Seniora. W katalogu ulg dla posiadaczy Karty wyszukują firmy i instytucje partnerów projektu i sprawdzą, jakie uprawnienia i zniżki przysługują seniorom w regionie. Ze szkolenia mogą również korzystać mieszkańcy innych województw, po dostosowaniu materiałów do specyfiki regionu województwa małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego.

Szkolenie „Powietrze Małopolski online” jest przeznaczone dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek, które na co dzień spotykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza, smogu i zastanawiają się, jak wpływa ono na ich życie i zdrowie. Podczas szkolenia osoby uczestniczące poznają różne serwisy internetowe, oferujące e-usługi informacyjne, poradnikowe, prognozy zanieczyszczeń, systemy alarmowe, a także społeczny ruch walczący z zanieczyszczeniem powietrza. Osoba, która weźmie udział w szkoleniu: będzie potrafiła skorzystać z prognozy dotyczącej czystości powietrza w swojej okolicy, będzie wiedziała, gdzie szukać informacji o wpływie smogu na zdrowie, będzie znała zasady wsparcia kierowanego do mieszkańców w związku z ograniczenia emisji pyłów, będzie mieszkańcem/mieszkanką świadomą znaczenia czystego powietrza w codziennym życiu.

W trakcie szkolenia, skierowanego do mieszkańców/mieszkanek województwa opolskiego, uczestnicy/uczestniczki dowiedzą się, dla kogo przeznaczona jest Opolska Karta Rodziny i Seniora. Poznają korzyści związane zposiadaniem OKRIS. Pobiorą wniosek i inne niezbędne dokumenty ze strony samorządu województwa opolskiego. Nauczą się wyszukiwania instytucji i firm, które oferują zniżki dla posiadaczy Karty. Ze szkolenia mogą również korzystać mieszkańcy innych województw, po dostosowaniu materiałów do specyfiki regionu/województwa śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

Uczestnik/uczestniczka dzięki posługiwaniu się e-usługami omawianymi na szkoleniu uzyska informacje na temat e-usług regionalnych umożliwiających znalezienie placówki opieki zdrowotnej, zapisania się do lekarza przez internet, bezpłatnych programów profilaktycznych w województwie małopolskim.

Podczas szkolenia osoba uczesnicząca pozna strony www projektu Szlakiem Architektury Drewnianej – regionalnego projektu turystycznego, obejmującego cztery województwa Polski południowej: małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie. Obejrzy online drewniane zabytki regionu, z których największą część stanowią budynki o charakterze sakralnym. Dowie się, jak korzystać z różnych e-usług, pozwalających na zwiedzanie tych obiektów.

W trakcie szkolenia, kierowanego do mieszkańców województwa pomorskiego, uczestnicy/ uczestniczki zapoznają się ze zasadami udzielania pożyczek na działalność małych i średnich przedsiębiorstw przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Zapoznają się z programami, realizowanymi przez PFP i warunkami skorzystania zpożyczek przez firmy w regionie. Wyszukują ofertę, dopasowaną do potrzeb prowadzonej przez uczestników/uczestniczki działalności gospodarczej. Wskazują plusy i minusy korzystania z pożyczek PFP dla rozwoju firm w województwie pomorskim. Ze szkolenia mogą również – po dostosowaniu materiałów do specyfiki regionu – korzystać mieszkańcy innych województw – województwa lubelskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego.

Podczas szkolenia osoba uczesnicząca pozna strony www projektu Szlakiem Architektury Drewnianej – regionalnego projektu turystycznego, obejmującego cztery województwa Polski południowej: małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie. Obejrzy online drewniane zabytki regionu, z których największą część stanowią budynki o charakterze sakralnym. Dowie się też, jak korzystać z różnych e-usług, pozwalających na zwiedzanie tych obiektów. Nauczy się, jak znaleźć dojazd do danego miejsca i zaplanować wycieczkę.

Uczestnik/uczestniczka dzięki posługiwaniu się e-usługami omawianymi na szkoleniu uzyska informacje na temat e-usług regionalnych w zakresie opieki zdrowotnej, dostępnych w województwie podkarpackim, umożliwiających znalezienie placówki opieki zdrowotnej czy zapisania się do lekarza lub na badania przez internet.

W trakcie szkolenia, kierowanego do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, uczestnicy/uczestniczki zapoznają się ze zasadami wypełniania formularza podatkowego w zakresie przekazywania1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Zapoznają się z formularzem PIT. Wyszukują organizacje pożytku publicznego funkcjonujące w regionie, korzystając m. in. z informacji dostępnych na specjalnej stronie internetowej, uruchomionej w ramach akcji „Wspieram region”. Ze szkolenia mogą również korzystać – po dostosowaniu materiałów do specyfiki regionu – osoby mieszkające w innych województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, śląskim.

Zmień rozmiar czcionki