Sprawy codzienne

Dzięki szkoleniom z tego obszaru dowiesz się, że wiele z codziennych spraw, także tych urzędowych, możesz załatwić szybciej i łatwiej, korzystając z internetu. Nauczysz się, jak robić zakupy online, i korzystać z porównywarek cen, żeby znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Dowiesz się też, jak działają e-usługi oferowane przez administrację publiczną, które pozwolą Ci znaleźć w sieci np. historię pojazdu, zgłosić jego sprzedaż oraz sprawdzić czy i ile masz punktów karnych. Nauczysz się też, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty, paszport dziecka czy wniosek o wypłatę świadczenia „500+”. Poznasz również rozwiązania, które pozwolą Ci załatwiać, bez wychodzenia z domu, sprawy związane z podatkami.

Czego dowiesz się dzięki szkoleniu?

Dzięki szkoleniu „Planowanie przejazdów i podróży” dowiesz się, jak zaplanować niedrogi i ciekawy wyjazd z wykorzystaniem możliwości, jakie daje internet. Damy Ci okazja do zastanowienia się nad tym, co dla Ciebie znaczy „udany wyjazd”. Powiemy, gdzie szukać miejsc, które warto odwiedzi. Nie zabraknie też bardzo praktycznych wskazówek i odpowiedzi na pytanie: o czym pomyśleć przed, żeby uniknąć kłopotów w trakcie podróży i móc się cieszyć wolnym czasem i atrakcjami na miejscu.

Autorką materiałów i ekspertką podczas webinarium jest:

Katarzyna Urbanowicz – trenerka i animatorka, pracuje z osobami dla których nowe technologie i kontakt z nimi nie jest rzeczą oczywistą. Uczy na co dzień, jak wykorzystywać je na co dzień. Jest także członkinią sieci LABiB, która łączy bibliotekarzy z całej Polski oraz ludzi kultury, którzy działają na rzecz mieszkańców w swoich lokalnych społecznościach i środowiska bibliotecznego. Jest także mobilną doradczynią sektora 3.0., łączącego osoby, dla których priorytetem jest wdrażanie nowych technologii do codziennego życia.

Elementy szkolenia:

Szkolenie składa się z kilku elementów.

1.) Webinarium: Zaplanuj i zorganizuj wyjazd. Samodzielnie, niedrogo i ciekawie! [46:24 min.]

Zobaczysz, jak działają wyszukiwarki lotów oraz połączeń kolejowych i autobusowych, poznasz też narzędzia do planowania podróży i kupowania biletów w internecie. Dowiesz się, jak szukać informacji o atrakcjach w miejscu do którego się wybierasz i jak – jeszcze przed podróżą – zaplanować ich zwiedzanie. Poznasz też serwisy internetowe służące wyszukiwaniu i rezerwacji noclegów.

2.) Planowanie podróży – praktyczne wskazówki dla podróżującychPOBIERZ PLIK

Czas trwania szkolenia:

Uważne zapoznanie się z wszystkimi materiałami i wykonanie polecanych ćwiczeń zajmie Ci ok. 2 godzin.

Czego dowiesz się dzięki szkoleniu?

Podczas tego szkolenia dowiesz się, jak skorzystać z różnych e-usług udostępnionych przez urzędy i instytucje. m.in jak:

 • sprawdzić, czy dany wniosek, formularz lub pismo możesz złożyć przez internet,
 • jak krok po kroku załatwić daną sprawę przez internet,
 • jak skorzystać z kluczowych platform rządowych umożliwiających załatwienie spraw urzędowych przez internet (obywatel.gov.pl, ePUAP),
 • co to jest profil zaufany i dlaczego jest nam potrzebny.

Gorąco zachęcamy Cię do utworzenia konta ePUAP i potwierdzenia profilu zaufanego. Dzięki temu od razu będziesz mogła / mógł skorzystać z wielu, wielu dostępnych e-usług administracji publicznej (a będzie ich coraz więcej)!

Autorkę materiałów jest:

Karolina Furmańska – trenerka, doradczyni, animatorka i coach. Zajmuje się przede wszystkim edukacją społeczną oraz rozwojem osobistym. Prowadzi wsparcie indywidualne i szkolenia dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, osób bezrobotnych, seniorów, młodzieży. Pomaga w zakładaniu i prowadzeniu organizacji społecznych. Z wykształcenia jest politologiem.

Elementy szkolenia:

Szkolenie składa się z 14 elementów:
1) jeśli nie posiadasz konta na platformie ePAUP i profilu zaufanego, zacznij od obejrzenia serii trzech filmów na ich temat:

 • „Zakładanie konta na platformie ePUAP” [4:14]

 • „Moje konto na platformie ePUAP” [4:18]

 • „Przykład e-usługi – wniosek o dowód osobisty na ePUAP” [4:31]

 

Jeśli korzystasz już z ePUAP, przejdź od razu do pozostałych materiałów:

2) serii trzech filmików nt. e-usług dla kierowców:

 • „Jak sprawdzić historię pojazdu?” [3:42]

 • „Jak sprawdzić swój pojazd oraz swoje punkty karne?” [4:22]

 • „Jak zgłosić zbycie pojazdu?” [4:10]

3) serii trzech filmików dotyczących e-usług urzędowych związanych z rodzicielstwem:

 • „Jak uzyskać dowód osobisty i odpis aktu urodzenia dziecka?” [6:51]

 • „Jak wyrobić paszport dla dziecka i sprawdzić, czy jest już gotowy?” [5:03]

 • „Jak wypełnić wniosek 500+?” [4:31]

4) serii trzech filmów dotyczących deklaracji podatkowych online:

 • „Co powinieneś lub powinnaś wiedzieć o deklaracjach podatkowych jako osoba fizyczna?” [6:17]

 • „Serwis e-pity.pl – źródło szczegółowej wiedzy na temat podatku od osób fizycznych” [4:26]

 • „Jak wypełnić i złożyć deklarację podatkową (PIT) online?” [5:37]

5) prezentacji: „Usługi pocztowe przez internet – Envelo.pl”, z której dowiesz się m.in. jak kupić znaczki czy wysłać list bez wychodzenia z domu – POBIERZ PLIK

6) tekstu „Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu – podstawowe informacje”, z którego m.in. dowiesz się jak znaleźć w internecie interesującą nas e-usługę – POBIERZ PLIK

Zamieszczone materiały stanowią materiał szkoleniowy z przykładowymi usługami i nie stanowią reklamy ani propozycji korzystania z usług przedstawianych tam dostawców.

Czas trwania szkolenia:

Uważne zapoznanie się z wszystkimi materiałami i wykonanie polecanych ćwiczeń zajmie Ci ok. 3 godzin.

Zmień rozmiar czcionki