Sprawy codzienne

Dzięki scenariuszom z tego obszaru, będziesz mógł/mogła poprowadzić szkolenie, którego uczestnicy/uczestniczki dowiedzą się, że wiele z tak zwanych codziennych spraw mogą załatwić szybciej i bez trudu, korzystając z internetu.

Poznają technologie, które ułatwiają im m. in. robienie zakupów, wysyłanie przesyłek, planowanie i organizację podróży czy załatwianie spraw urzędowych. Dzięki umiejętność zdobytych podczas szkoleń będą mogli robić to wszystko bez kolejek, bez wychodzenia z domu i dokładnie wtedy, kiedy będą mieli czas. 

W trakcie zajęć uczestnicy/uczestniczki poznają serwis pkp.pl i nauczą się podstaw korzystania z serwisu pkp.pl, bilet.intercity.pl. Zdobędą wiedzę jak wyszukiwać połączenia oraz jak zakupić bilety online. Dowiedzą się jak wyszukiwać miejsca noclegowe oraz jak je rezerwować za pomocą serwisu www.booking.com.

W trakcie zajęć uczestnicy/uczestniczki nauczą się korzystać z serwisu pkp.pl, bilet.intercity.pl. Będą kupować bilety jako osoba niezarejestrowana oraz dowiedzą się jak stworzyć konto podczas kupna biletu. Zdobędą wiedzę jak wyszukiwać połączenia. Dowiedzą się jak wyszukiwać miejsca noclegowe oraz jak je rezerwować za pomocą serwisu www.booking.com. Zapoznają się z serwisem jakdojade.pl oraz z wersji mobilnej jakdojade.pl na system android oraz nauczą się z niego korzystać.

W trakcie zajęć uczestnicy/uczestniczki poznają serwis WWW Poczty Polskiej https://www.envelo.pl. Nauczą się podstawowej obsługi serwisu oraz skrzynek pocztowych. Na przykładzie rejestracji do https://www.envelo.pl nauczą się na jakiej zasadzie działa rejestracja w serwisie oraz uświadomią sobie zasady bezpiecznego korzystania z internetu Sprawdzą jak tworzy się listy online i w jaki sposób można je wysłać poprzez portal Poczty Polskiej

W trakcie zajęć uczestnicy/uczestniczki poznają serwis WWW Poczty Polskiej https://www.envelo.pl. Nauczą się podstawowej obsługi serwisu oraz doświadczą rejestracji w serwisie przy użyciu własnej skrzynki pocztowej. Na przykładzie rejestracji do https://www.envelo.pl naucza się na jakiej zasadzie działa rejestracja w serwisie oraz uświadomią sobie zasady bezpiecznego korzystania z internetu Sprawdzą jak tworzy się listy on-line i w jaki sposób można je wysłać poprzez portal Poczty Polskiej oraz jak tworzyć i wysłać kartki pocztowe. Zrozumieją zasady i sposoby płatności za usługi pocztowe metodą on-line.

W trakcie zajęć uczestnicy/uczestniczki nauczą się jak rejestrować się w sklepie internetowym oraz zasad związanych z kupowaniem w sklepach internetowych, będą wiedzieć jak złożyć zamówienie i je anulować. Poznają sklep internetowy tesco.pl oraz frisco.pl.

W trakcie zajęć uczestnicy/uczestniczki nauczą się jak rejestrować się w sklepie internetowym oraz zasad związanych z kupowaniem w sklepach internetowych, będą wiedzieć jak złożyć zamówienie i je anulować w sklepie Tesco.

W trakcie zajęć uczestnicy/uczestniczki dowiedzą się gdzie wyszukiwać informacje urzędowe oraz jak pobierać formularze. Będą umieć korzystać z serwisu obywatel.gov.pl w zakresie rejestracji, wyrejestrowywania oraz wyszukiwania historii pojazdu. Dowiedzą się, jakie sprawy urzędowe mogą załatwiać online. W praktyczny sposób sprawdzą, jak odnajdywać odpowiednie formularze oraz gdzie znajdują się informacje związane ze sprawami, które mogą być załatwione poprzez ePUAP, takimi jak rejestracja i obsługa pojazdu.

W trakcie zajęć uczestnicy/ uczestniczki dowiedzą się, gdzie wyszukiwać informacje urzędowe oraz jak pobierać formularze. Będą umieli korzystać z serwisu obywatel.gov.pl w zakresie rejestracji, wyrejestrowywania oraz wyszukiwania historii pojazdu. Dowiedzą się, jakie sprawy urzędowe mogą załatwiać online. W praktyczny sposób sprawdzą, jak odnajdywać odpowiednie formularze oraz gdzie znajdują się informacje związane ze sprawami, które mogą być załatwione poprzez ePUAP, takimi jak rejestracja i obsługa pojazdu. Będą omawiane sprawy, które można załatwić online. Do wykonania niektórych ćwiczeń wymagane jest konto ePUAP oraz aktywny Profil zaufany; np. do sprawdzania liczby punktów karnych. Niemniej w szkoleniu mogą także wziąć udział osoby, które nie mają aktywnego profilu zaufanego – muszą jednakże posiadać konto ePUAP.

W trakcie zajęć uczestnicy/ uczestniczki poznają serwis www.podatki.gov.pl, nauczą się korzystać z pomocy oraz jak pobrać swoją deklarację podatkową z serwisu Ministerstwa Finansów za pomocą e-usługi Twój e-PIT. Dowiedzą się również jak skorzystać z tej usługi za pomocą serwisu www.e-pity.pl. Szkolenie jest skierowane do osób, które nie miały styczności ze składaniem zeznania podatkowego drogą elektroniczną i chcą się dowiedzieć jak to zrobić oraz gdzie szukać informacji na ten temat.

W trakcie zajęć uczestnicy/ uczestniczki poznają serwis www.podatki.gov.pl, nauczą się korzystać z sekcji Pomoc w serwisie i pobierać swoją deklarację podatkową z serwisu Ministerstwa Finansów za pomocą e-usługi Twój e-PIT. Dowiedzą się również, jak skorzystać z tej usługi za pomocą serwisu www.e-pity.pl. Szkolenie jest skierowane do osób, które nie składały wcześniej zeznania podatkowego drogą elektroniczną jak również do osób, które chcą dowiedzieć się więcej, jak samodzielnie złożyć własną deklarację korzystając z formularzy online lub z instalowanej na komputerze aplikacji e-pity. Podczas szkolenia uczestnicy/ uczestniczki będą także instalować aplikację mobilną e-pity na urządzeniach mobilnych z systemem Android i zapoznają się z możliwościami tej aplikacji.

Zmień rozmiar czcionki