Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu

Czego dowiesz się dzięki szkoleniu?

Podczas tego szkolenia dowiesz się, jak skorzystać z różnych e-usług udostępnionych przez urzędy i instytucje. m.in jak:

  • sprawdzić, czy dany wniosek, formularz lub pismo możesz złożyć przez internet,
  • jak krok po kroku załatwić daną sprawę przez internet,
  • jak skorzystać z kluczowych platform rządowych umożliwiających załatwienie spraw urzędowych przez internet (obywatel.gov.pl, ePUAP),
  • co to jest profil zaufany i dlaczego jest nam potrzebny.

Gorąco zachęcamy Cię do utworzenia konta ePUAP i potwierdzenia profilu zaufanego. Dzięki temu od razu będziesz mogła / mógł skorzystać z wielu, wielu dostępnych e-usług administracji publicznej (a będzie ich coraz więcej)!

Autorkę materiałów jest:

Karolina Furmańska – trenerka, doradczyni, animatorka i coach. Zajmuje się przede wszystkim edukacją społeczną oraz rozwojem osobistym. Prowadzi wsparcie indywidualne i szkolenia dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, osób bezrobotnych, seniorów, młodzieży. Pomaga w zakładaniu i prowadzeniu organizacji społecznych. Z wykształcenia jest politologiem.

Elementy szkolenia:

Szkolenie składa się z 14 elementów:
1) jeśli nie posiadasz konta na platformie ePAUP i profilu zaufanego, zacznij od obejrzenia serii trzech filmów na ich temat („Zakładanie konta na platformie ePUAP” [4:14], „Moje konto na platformie ePUAP” [4:18], „Przykład e-usługi – wniosek o dowód osobisty na ePUAP” [4:31]).

Jeśli korzystasz już z ePUAP, przejdź od razu do pozostałych materiałów:

2) serii trzech filmików nt. e-usług dla kierowców („Jak sprawdzić historię pojazdu?” [3:42], „Jak sprawdzić swój pojazd oraz swoje punkty karne przez internet?” [4:23], „Jak zgłosić zbycie pojazdu?” [4:10])
3) serii trzech filmików dotyczących e-usług urzędowych związanych z rodzicielstwem („Jak uzyskać dowód osobisty i odpis aktu urodzenia dziecka?” [6:51], „Jak wyrobić paszport dla dziecka i sprawdzić, czy jest już gotowy?” [5:03], „Jak wypełnić wniosek 500+?” [4:31]
4) serii trzech filmików dotyczących deklaracji podatkowych online („Co powinieneś lub powinnaś wiedzieć o deklaracjach podatkowych jako osoba fizyczna?” [6:17], „Serwis e-pity.pl – źródło szczegółowej wiedzy na temat podatku od osób fizycznych” [4:26], „Jak wypełnić i złożyć deklarację podatkową (PIT) online?” [5:37]
5) prezentacji „Usługi pocztowe przez internet – Envelo.pl”, z której dowiesz się m.in. jak kupić znaczki czy wysłać list bez wychodzenia z domu;
6) tekstu „Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu – podstawowe informacje”, z którego m.in. dowiesz się jak znaleźć w internecie interesującą nas e-usługę.

Zamieszczone materiały stanowią materiał szkoleniowy z przykładowymi usługami i nie stanowią reklamy ani propozycji korzystania z usług przedstawianych tam dostawców.

Czas trwania szkolenia:

Uważne zapoznanie się z wszystkimi materiałami i wykonanie polecanych ćwiczeń zajmie Ci ok. 3 godzin.

Test i certyfikat

Szkolenie kończy się testem składającym się z 3 pytań (wystarczą dwie dobre odpowiedzi). W przypadku negatywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość jego powtórzenia. Po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość wydrukowania certyfikatu, poświadczającego udział w szkoleniu.

Chcesz wziąć udział w tym szkoleniu?

Jeśli chcesz wziąć udział w tym szkoleniu, w ankiecie Indywidualnego Planu Działania (IPD), do której link dostaniesz w mailu po założeniu konta na platformie, zaznacz: obszar 8 „Sprawy codzienne” – pkt 8.1