Z Janem Pawłem II w Internecie

Osobę Jana Pawła II, papieża-Polaka, ogłoszonego świętym – zna zapewne każdy. W Polsce znajduje się wiele pomników, tablic pamiątkowych, ulic czy szkół jego imienia; w księgarniach znajdziemy opracowania, książki, albumy. Przeglądając zasoby internetowe o papieżu, wyszukiwarka podpowie nam setki interesujących linków. Warto zatrzymać się na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawskiej instytucji kultury, która podjęła próbę uporządkowania spuścizny Jana Pawła II, przed wszystkim jego nauczania i upowszechniania informacji o nim w Internecie. Efekt jest naprawdę imponujący.

Gdy otworzymy stronę Centrum https://www.centrumjp2.pl, zapoznamy się z bieżącą działalnością tej placówki. Wchodząc w zakładkę „Jan Paweł II” otworzą się kolejne podstrony. Na szczególną uwagę zasługują: biblioteka, nauczaniejp2, WIKIJP2, aplikacja „cytaty JP2”. Co kryje się pod tymi hasłami?

Biblioteka http://biblioteka.centrumjp2.pl/ to katalog internetowy zasobów Centrum. Szczególnie warta uwagi jest baza linków papieskich: http://biblioteka.centrumjp2.pl/baza-linkow-papieskich, która kieruje nas do materiałów źródłowych związanych z papieżem – kolejnych stron, opracowań, czasopism, instytucji papieskich, materiałów filmowych. Odnajdziemy bibliografię nie tylko w języku polskim, ale także linki zagraniczne. Zakładka „Mediateka” – https://www.youtube.com/user/mediatekajp2/featured przeniesie nas na kanał YouTube, gdzie wysłuchać można nagrań osób, które znały Jana Pawła 2.

Nauczaniejp2 to Zintegrowana Baza Tekstów Papieskich http://www.nauczaniejp2.pl/ to internetowa baza indeksowanych tekstów Jana Pawła II, która umożliwia zapoznanie się najważniejszymi dokumentami nauczania Jana Pawła II. Pozwala na wyszukiwanie zawartych w nich haseł i cytatów. W serwisie znajdują się: encykliki, adhortacje, przemówienia, orędzia, nauczanie podczas pielgrzymek do Ojczyzny czy Światowych Dni Młodzieży, niektóre homilie, listy i przesłania. Wyszukiwanie treści odbywa się wg różnych kategorii – słów kluczy, cytatów, indeksu haseł, wybranych dokumentów, miejsca wygłoszenia danego przemówienia, daty.

WIKIJP2 to Internetowa encyklopedia http://www.centrumjp2.pl/wikijp2/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna jest wzorowana graficznie i układem treści na popularnej Wikipedii. To bogate źródło wiedzy na temat osoby Jana Pawła II – różnorodność haseł może stanowić inspirację do własnych poszukiwań, zarówno tekstów pisanych, jak i zdjęć, materiałów filmowych, dat z kalendarium. Hasła zawierają odniesienia bibliograficzne.

Aplikacja „cytatyJP2” to aplikacja na urządzenia mobilne, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ready4s.jp2, dzięki której krótkie myśli Jana Pawła II mogą stać się dla użytkownika codziennym mottem, okazją do duchowej refleksji. Aplikacja daje możliwość stworzenia własnej, spersonalizowanej listy ulubionych cytatów oraz dzielenia się nimi z rodziną czy przyjaciółmi.

W planach placówki jest utworzenie do 20120 roku wortalu JP2 czyli bazy dokumentów archiwalnych, nagrań, materiałów filmowych, tak aby były uporządkowane i dostępne dla wszystkich. O projekcie można posłuchać tutaj: https://www.centrumjp2.pl/wortal-jp2/

Po więcej informacji zapraszamy na szkolenie nr 11 w obszarze „Religia i potrzeby duchowe” pt.: „Jan Paweł II – papieskim szlakiem: nauczanie i wędrówki”.

 

Opracowała: Malwina Okrzesik
Trenerka centralna w obszarze „Religia i życie duchowe”

Magister psychologii. Od 2009 roku związana ze Światową Wspólnotą Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM) w Polsce, a od 2014 roku członkini Rady Wspólnoty, odpowiedzialna za Szkołę Medytacji – warsztaty dla liderów grup medytacyjnych. Od 2012 roku prowadzi grupę medytacyjną w Bielsku-Białej.

Tu znajdziecie listę szkoleń stacjonarnych z obszaru: Religia i życie duchowe oraz opis szkolenia online z tego obszaru.