VR dla początkujących

Tym razem zaprezentuje Wam jak w 30 min (i 2 dni) możecie stworzyć swój pierwszy, interaktywny materiał w wirtualnej rzeczywistości, bez znajomości programowania i dyplomu inżynierskiego. Główne problemy stojące na drodze wdrożenia VR (wirtualna rzeczywistość), to brak contentu, brak pomysłów, brak lokalnych wdrożeń i wynikający z nich brak budżetu (nikt nie chce zaryzykować i być pierwszym. Rozwiązując dwa pierwsze problemy pozostałe same się rozwiążą.

Stworzymy prosty wirtualny spacer wykorzystując zdjęcia sferyczne, które zrobimy i proste oprogramowanie dostępne online. Będzie potrzebować: gogli typu Cardboard, smartphone’a na Androidzie albo iOS, komputera, dostępu do sieci. Pierwszy krok czyli zakup gogli to ok. 2 dni i 10 zł. Złożenie ich w całość zajmie Wam od 5 do 30 min.

Na telefonie zainstalujcie aplikację Aparat Cardboard. Pozwoli Wam ona zrobić zdjęcia panoramiczne i od razu obejrzeć je w goglach. Robicie zdjęcie w aplikacji obracając się dookoła, zapisujecie je, otwieracie i klikacie ikonkę z goglami na dole ekranu. Następnie aplikacja pokaże Wam na ekranie, co macie dalej zrobić. Kiedy znudzą Wam się zdjęcia, możecie sprawdzić jak wyglądają filmy 360 stopni. W tym celu potrzebujecie aplikację Youtube na telefonie. Po jej zainstalowaniu uruchomcie jakikolwiek film z tej strony w aplikacji i kliknijcie na ikonkę gogli w prawym dolnym rogu. Obraz podzieli się na dwie części i możecie zaczynać. Kiedy już oswoicie się z Cardboardem i ochłoniecie po przejażdżce kolejką górską, przejdźcie do stworzenia własnego projektu – wirtualnego, interaktywnego spaceru. Niestety panoramy wykonane w aplikacji Cardboard, ani aparatem w telefonie nie są pełnym 360, dlatego będziemy potrzebowali dodatkowej aplikacji, która pozwoli nam zrobić odpowiednie zdjęcia.

W sieci znajdziecie sporo aplikacji do robienia sferyczny zdjęć, ale mi najbardziej przypadło do gustu Google Street View. Pewnie kojarzycie ten serwis z map Google, gdzie mogliście odbyć wirtualny spacer właściwie w dowolnym miejscu na Ziemi. Okazuje się jednak, że w aplikacji jest moduł umożliwiający wykonywanie zdjęć 360. Proces jest prosty – aplikacja zaznaczy Wam kółkami miejsca, na które musicie zwrócić obiektyw, automatycznie zrobi zdjęcia, a gdy pokryjecie już cały obszar wokół Was, połączy je w jedno zdjęcie sferyczne. Zróbcie kilka takich zdjęć w różnych lokalizacjach oddalonych od siebie np. inny pokój, piętro, kolejne skrzyżowanie itp. w ten sposób, żeby zasymulować wirtualny spacer.

W sieci znajdziecie też sporo narzędzi, które pozwolą Wam stworzyć wirtualny, interaktywny spacer. Mi najbardziej do gustu przypadły dwa – Omnivirt Player i InstaVR. Na potrzeby tego wpisu wykorzystam InstaVR. Załóżcie na nim darmowe konto i zalogujcie się. Przejdźcie przez krótki tutorial na początku. Kliknijcie w zakładkę Authoring z lewej strony i unieście w niej Wasze zdjęcia. Na dole ekranu znajdziecie trzy przyciski/znaczniki Link, Hotspot, Action. Pierwszy wstawia ikonę, która będzie przenosić Was do kolejnych lokalizacji, druga pozwala wyświetlić tekst, grafikę lub video, a trzecia umożliwia otworzenie strony lub zadzwonienie na wybrany numer po kliknięciu w ikonkę na Waszym zdjęciu. Dodawajcie tyle i takie znaczniki, jakie chcecie. Z prawej strony możecie dowolnie ustalać ich lokalizację, a także jak mają wyglądać i zachowywać się po kliknięciu.

Macie mnóstwo możliwości edycji – możecie dodawać materiały, które będą się wyświetlały po wybraniu odpowiednich elementów, dodawać lektora lub dźwięki w tle, otwierać strony internetowe lub wybierać numery telefonu, zmieniać ikony, kolory, czcionki, tworzyć ścieżki lub automatycznie przełączać lokalizacje. Gdy będziecie gotowi do przetestowania Waszego projektu, w menu po lewej stronie wybierzcie Package i kliknijcie Make Package for Web. Przejdźcie do ostatniej zakładki po lewej stronie – Download. Tam znajdziecie swój projekt w formie linku i QR kodu (do użycia w goglach Cardboard na Androidzie) Jeżeli macie jakieś gogle typu Cardboard to zachęcam Was do zeskanowania QR kodu i odbycia wirtualnej przechadzki ze mną. Bawcie się i dzielcie swoimi dziełami! Kto nie próbuje ten zostaje w tyle.

 

Przesłała: Anna Dyjak

Trenerka centralna w obszarze „Praca i rozwój zawodowy”

Doradczyni zawodowym, trenerka i pedagog. Prowadzi własną firmę szkoleniowo – doradczą współpracując jako ekspertka i trenerka z uznanymi na rynku firmami m.in. Krajowym Ośrodkiem Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Klubem “ONA” Agaty Młynarskiej, Hewlett-Packard. Jest współautorką narzędzi diagnostycznych dla zdolnej młodzieży.