Uczestniczenie w życiu politycznym

Czego dowiesz się dzięki szkoleniu?

Szkolenie jest poświęcone uczestnictwu obywateli i obywatelek w życiu politycznym. To ważny i trudny temat, ale mając czynne i bierne prawo wyborcze warto z nich korzystać. W kursie zajmiemy się raczej „czynnym prawem wyborczym”, dając prawo do udziału w wyborach, wpływaniu na decyzję poprzez wrzucanie głosów do urn. Tą drugą stroną, czyli uczestnictwa w roli kandydata czy kandydatki, nie będziemy się zajmować. Dowiesz się, gdzie możesz znaleźć wyniki wszystkich wyborów odbywających się w Polsce (samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich, europejskich), a także skąd możesz dowiedzieć się o aktywności posłów, senatorów, posłów do Parlamentu Europejskiego czy radnych wybranych w Twoim okręgu wyborczym, oraz jak się z nimi skontaktować. Skoro wybieramy ludzi na tak ważne stanowiska, to musimy wiedzieć, co tak naprawdę robią, prawda?
W trakcie szkolenia otrzymasz różne zadania. Nie omijaj ich – są one szansą na zgłębienie lub utrwalenie nabywanej wiedzy. A ponadto – są też ciekawe!

Autorem materiałów i ekspertem podczas webinarium jest:

Piotr Henzler – edukator, trener, autor i realizator programów edukacyjnych związanych m.in. z angażowaniem mieszkańców do działań na rzecz rozwoju ich społeczności, zarządzaniem i rozwijaniem działań organizacji pozarządowych i instytucji lokalnych.

Prezentację dotyczącą wyborów do Parlamentu Europejskiego przygotowała Elżbieta Dydak (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego).

Elementy szkolenia:

Szkolenie składa się z trzech elementów. Polecamy zapoznawanie się z nimi w następującej kolejności:
1) prezentacja „Mój poseł, moja posłanka” – POBIERZ PLIK
Na przykładzie wyborów parlamentarnych będziesz mieć okazję poznania niezwykle przydatnego serwisu internetowego prowadzonego przez Państwową Komisję Wyborczą. Znajdziesz w nim informacje o wyborach, prawo wyborcze, ale przede wszystkim szczegółowe wyniki wyborów. Z kolei ze stron Sejmu i Senatu dowiesz się m.in. jak sprawdzić aktywność parlamentarną osób wybranych w Twoim okręgu.

2) plik tekstowy: „Poznaj swoich radnych”POBIERZ PLIK
Ten materiał ułatwi Ci poruszanie się po wyborach samorządowych. Jak sprawdzić, kto wygrał u mnie w gminie, powiecie? Co robią radni i radne? Jak się z nimi skontaktować?

3) prezentacja: „Posłowie  do Parlamentu Europejskiego”POBIERZ PLIK
Z tego materiału dowiesz się, czym zajmuje się Parlament Europejski, jak sprawdzić, kto do niego został wybrany z Polski i z Twojego okręgu wyborczego (i co robi), a także – m.in. jak są organizowane do tej instytucji wybory.

Czas trwania szkolenia:

Zapoznanie się z wszystkimi materiałami i wykonanie polecanych ćwiczeń zajmie Ci ok. 1 godziny.