Sektor pozarządowy w pigułce – online

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy organizacji pozarządowych – głównie fundacji i stowarzyszeń, z których aktywnie działa około 75%. Budżet roczny wszystkich podmiotów pozarządowych wynosi około 26 miliardów złotych, a przeszło 600 tysięcy osób zarabia lub dorabia w tym sektorze. Warto więc poznać go lepiej. Jak to zrobić? Skorzystaj z poniższych propozycji.

www.ngo.pl
Najbardziej popularnym i najobszerniejszym źródłem wiedzy o organizacjach pozarządowych w Polsce jest portal internetowy prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor – Ngo.pl. Działa on od wielu lat, a użytkownicy i użytkownicy mogą tam znaleźć bieżące informacje ważne dla organizacji pozarządowych, ogłoszenia o konkursach grantowych, oferty pracy, informacje o poszukiwaniu wolontariuszy, zaproszenia na konferencje.

Ważną część serwisu Ngo.pl stanowią różnego rodzaju porady – rzetelnie i przystępnie opracowane wskazówki dla osób chcących założyć stowarzyszenie lub fundację, podpowiedzi dla tych, którzy już zarządzają organizacjami, opracowania przybliżające wybrane zagadnienia prawne czy finansowe.

Ngo.pl jest też medium opiniotwórczym, aktywnie zaangażowanym w działania na rzecz rozwoju sektora pozarządowego (zwanego również „trzecim sektorem”, gdzie „pierwszy” to szeroko rozumiana administracja, a „drugi” to biznes). Na jego stronach można znaleźć ciekawe wywiady i komentarze, materiały publicystyczne, polemiki i stanowiska.

Jeśli do tego dodać informację, że na Ngo.pl znaleźć można wyszukiwarkę organizacji pozarządowych z całej Polski, dział poświęcony badaniom sektora prezentujący nie tylko podstawowe fakty o organizacjach, newsletter z informacjami wysyłanymi z podziałem na regiony, to powstanie słuszne wrażenie, że trudno być osobą zainteresowaną organizacjami pozarządowymi i nie znać tego medium.

www.ofop.eu
Drugim cennym źródłem informacji jest strona www Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). To sieć skupiająca kilkaset polskich organizacji, reprezentujących ich interesy, ułatwiająca wymianę myśli i współpracę, dbająca o jakość i etykę w działań pozarządowych, główni organizatorzy odbywającego się co trzy lata Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP).

Korzystając z serwisu Ofop.eu można poznać np. założenia ważnego dokumentu Strategiczna Mapa Drogowa, wskazująca główne kierunki rozwoju sektora i społeczeństwa obywatelskiego, zapoznać się z aktualnymi działaniami rzeczniczymi prowadzonymi przez federację, przejrzeć propozycje zawarte w „Czytelni”. Osoby reprezentujące organizacje, które chciałyby włączyć się w działania OFOPu znajdą tu potrzebne informacje wstępne, a członkowie i członkinie – dostęp do specjalnej, zamkniętej dla nie-członków, strefy.

www.niw.gov.pl
Osoby już działające w sektorze pozarządowym powinny poznać stronę Narodowego Instytutu Wolności (NIW) – instytucji państwowej, której celem jest wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Na tej stronie można znaleźć sporo różnych informacji: raporty i polskie zagraniczne dotyczące szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego, bazę linków (dosyć skromną) czy informacje o statusie „organizacji pożytku publicznego”.

Zapewne jednak najwięcej osób wchodzi na tę stronę w związku z możliwością zdobycia funduszy na działania organizacji. NIW jest obecnie operatorem najbardziej popularnego programu grantowego w Polsce, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) oraz kilku nowych, niedawno uruchomionych programów, np. Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) czy Korpusu Solidarności.

www.wolontariat.org.pl
Osoby zainteresowane wolontariatem, czyli bezpłatnym wsparciem działań społecznych (z reguły realizowanych przez organizacje pozarządowe) powinny koniecznie zajrzeć na stronę Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu. Znaleźć tam można nie tylko adresy różnych Centrów Wolontariatu w Polsce, ale też mnóstwo przydatnych informacji dotyczących wolontariatu – podpowiedzi, jak zostać wolontariuszem, co jest ważne przed podjęciem decyzji, ale i co potem: jak organizacja powinna dbać o swoich wolontariuszy, jakie mają oni prawa itd.

www.kwartalnik3sektor.pl
Dla tych, którzy chcą poznać sektor pozarządowy, a w zasadzie – szerzej – zagadnienia związane ze społeczeństwem obywatelskim, jego rozwojem, szansami i zagrożeniami, z perspektywy naukowej, powinni zajrzeć do Kwartalnika „Trzeci Sektor”. To pismo wydawane w wersji drukowanej, ale dostępne również w pełnej wersji w Internecie. Istnieje od ponad 10 lat, jest jedynym naukowym wydawnictwem, które zajmuje się wspomnianą wyżej tematyką. Znaleźć tam można artykuły dotyczące zagadnień prawnych, interesujące materiały prezentujące wybrane tematy z Polski i z zagranicy, wywiady, recenzje oraz kalendarium zmian prawnych.

www.kursodrom.pl
Specyfikę funkcjonowania organizacji pozarządowych można też poznać korzystając z oferty bezpłatnych materiałów edukacyjnych zamieszczonych na platformie Kursodrom.pl. To bezpłatny serwis skierowany przede wszystkim do osób zarządzających stowarzyszeniami i fundacjami, udostępniający kursy i testy online, nagrania webinarów, filmów oraz interaktywne narzędzia. Korzystając z nich, można dogłębnie poznać m.in. zasady rządzące pozyskiwaniem środków na działania organizacji pozarządowych, metody planowania strategicznego, zarządzania ludźmi – wszystkie istotne dla sprawnego funkcjonowania organizacji.

Zaprezentowane powyżej e-usługi i serwisy nie są jedynymi źródłami wiedzy o sektorze pozarządowym w Polsce, jednak dla osób zaczynających swą przygodę w tzw. pozarządówce są elementami obowiązkowymi. Także osoby bardziej zaawansowane powinny z nich korzystać. Znając wskazane wyżej serwisy, łatwo będzie określić, jakiej wiedzy jeszcze potrzebujemy i gdzie ją można znaleźć. A zatem – zaczynamy od Ngo.pl, a potem poszerzamy swoją wiedzę korzystając z innych źródeł. Powodzenia!

 

Opracował: Piotr Henzler
Trener centralny w obszarze „Zaangażowanie obywatelskie”

Edukator, trener i ekspert związany z Fundacją Akademia Organizacji Obywatelskich. Specjalista w zakresie edukacji osób dorosłych, autor i realizator programów edukacyjnych związanych z angażowaniem mieszkańców do działań na rzecz rozwoju ich społeczności, partycypacją publiczną i społeczną.

Tu znajdziecie listę szkoleń w obszaru: Zaangażowanie obywatelskie.