Poradnik “Mocni w partnerstwie”

Z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce poradnik „Mocni w partnerstwie” – kolejną publikację, która powstała w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla e-Mocarek i e-Mocarzy, do których zadań należy m.in. zainicjowanie gminnego partnerstwa na rzecz edukacji cyfrowej. Do zapoznania się z nim zachęcamy również wszystkich, którzy chcieliby się przyczynić do rozwoju partnerskiej współpracy w swoim środowisku. W końcu partnerstwo powołujemy po to, by się wspierać, dzielić zadaniami i wspólnie osiągać cele, które w pojedynkę mogłyby być nieosiągalne. Jesteśmy przekonani, że partnerska współpraca to najlepsza droga nie tylko do zrealizowania założeń projektowych, lecz także do zapewnienia trwałości wartościowych działań w Waszych gminach.

Struktura poradnika

Poradnik jest podzielony na cztery części. Pierwsza – „ABC lokalnego partnerstwa” – to wprowadzenie do tematu, przedstawienie najważniejszych definicji i zasad związanych z partnerską współpracą. Na końcu tej części znajdziecie też inspiracje – przykłady działających z sukcesem lokalnych partnerstw na rzecz edukacji.

Następne trzy części odpowiadają kolejnym etapom rozwoju partnerstwa. W części „Inicjujemy partnerstwo” przypominamy wagę lokalnej diagnozy, podpowiadamy, jak szukać partnerów i w jaki sposób rozpocząć z nimi współpracę. Załączamy też przykładowy scenariusz spotkania inicjującego partnerstwo. „Organizujemy partnerstwo” to część poświęcona kwestiom ważnym dla codziennego funkcjonowania partnerstwa, takim jak wybór jego lidera i sposobu podejmowania decyzji czy wspólne wyznaczanie celów i planowanie działań. Zamieszczamy tu też przykłady porozumień partnerskich. Część „Zarządzanie partnerstwem” koncentruje się na tym, co zrobić, by partnerstwo przetrwało: jak radzić sobie z trudnościami, jak obiektywnie oceniać jego funkcjonowanie i jak sprawić, by działało także poza zakończeniu projektu. Znajdziecie tu również scenariusz spotkania ewaluacyjnego.

Na końcu publikacji zamieściliśmy krótką listę, która pomoże Wam sprawdzić, czy o niczym ważnym nie zapomnieliście.

Mamy nadzieję, że tworzenie partnerstwa będzie dla Was wartościowym doświadczeniem i jednocześnie ciekawą przygodą!

Do pobrania:
Poradnik “Mocni w partnerstwie” [PDF]

Okładka poradnika "Mocni w partnerstwie".