Modlitwa ze smarftonem – jak to?

Nowe technologie, w tym aplikacje mobilne, stosowane są obecnie chyba w każdej dziedzinie życia, ich zastosowanie sięga również obszaru religii i duchowości, umożliwiając osobom wierzącym kontakt ze wspólnotą religijną, modlitwę czy inne praktyki religijne w każdym miejscu, w domu, z dala od świątyń i kościołów. Aplikacje mobilne rozwijają się bardzo dynamicznie, autorami wielu z nich są osoby prywatne, ale te najbardziej popularne firmowane są m. in. przez zakony czy renomowane wydawnictwa katolickie. Aplikacje religijne docierają najczęściej do ludzi młodych, 18-35-latków i nieco starszych.

  • Jedną z najbardziej znanych aplikacji – modlitewników jest „Modlitwa w drodzehttps://play.google.com/store/apps/details?id=pl.foxcode.mdw przygotowana przez zakon ojców Jezuitów. Zawiera kilkuminutowe rozważania Pisma Świętego w formie tekstowej i dźwiękowej, muzykę, różaniec, czy inne modlitwy.
  • Kolejnym przykładem nowoczesnej aplikacji, także w sensie graficznym, jest Pismo Święte edycji Świętego Pawła https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pismoswiete.standard W każdym telefonie możemy zainstalować nowoczesne tłumaczenie Biblii, które zawiera dodatkowo: wyszukiwarkę tekstów, cytatów, komentarze biblijne i słownik terminów biblijnych. W aplikacji dostępne są też wybrane fragmenty Pisma Świętego na każdy dzień. Możliwe jest też dodawanie zakładek i własnych notatek.
  • Aplikacja msza online: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.bestonline.msza_online&utm_source=deon&utm_medium=link_artykul – pozwala oglądać msze święte i nabożeństwa na ekranach urządzeń mobilnych. Serwis przygotowany został z myślą o osobach chorych oraz o podróżujących do miejsc, w których trudno o znalezienie świątyni czy uczestnictwo we mszy świętej. Oprócz transmisji nabożeństw oraz mszy, użytkownik może brać udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, czy innych nabożeństwach transmitowanych na żywo z kościołów.

Wszystkie ww. aplikacje mają również swoje wersje na system ISOS.

Opracowała: Malwina Okrzesik
Trenerka centralna w obszarze „Religia i życie duchowe”

Magister psychologii. Od 2009 roku związana ze Światową Wspólnotą Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM) w Polsce, a od 2014 roku członkini Rady Wspólnoty, odpowiedzialna za Szkołę Medytacji – warsztaty dla liderów grup medytacyjnych. Od 2012 roku prowadzi grupę medytacyjną w Bielsku-Białej.

Tu znajdziecie listę szkoleń stacjonarnych z obszaru: Religia i życie duchowe oraz opis szkolenia online z tego obszaru.