Hangouts w pracy trenera – zrób webinarium!

Do przeprowadzenia webinarium nie potrzeba skomplikowanych, płatnych narzędzi. Czasem wystarczy konto Google i skorzystanie z usługi Hangouts.

Zaczniemy od tego, czym jest Hangouts, cytując Wikipedię:

“Google Hangouts – komunikator internetowy amerykańskiej firmy Google. Służy do wysyłania wiadomości, a także prowadzenia wideorozmów oraz telefonowania za pośrednictwem technologii VoIP. Komunikator zastąpił trzy inne aplikacje Google′a służące do komunikacji: Google Talk, Google+ Messenger oraz Hangouts (wideo chat wbudowany w Google+). Aby skorzystać z aplikacji należy posiadać aktywne konto Google.”

Link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Google_Hangouts

Co to oznacza? Oznacza to, że posiadając konto Google, mamy dostęp do usługi Hangouts, za pomocą której możemy prowadzić wideorozmowy lub korzystać z czatu. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach to nic nowego, nawet dedykowana aplikacja Hangouts na urządzenia mobilne nie stanowi czegoś wyjątkowego. Przecież takie samo lub podobne zastosowanie ma Messenger, Whatsapp czy nawet wbudowane wideorozmowy w telefonach Samsunga, Apple’a i innych marek.

Hangouts można jednak wykorzystać w szerszym zakresie, wykorzystując kilka dodatkowych narzędzi przydatnych do tworzenia webinariów czy warsztatów online. Warto też wspomnieć o tym, że Hangouts umożliwia zapisywanie i publikowanie materiału wideo po spotkaniu online. I o takim sposobie wykorzystania Hongouts, przydatnym w pracy trenerki czy trenera, będzie mowa w tym artykule.

Na początku kilka wskazówek i usystematyzowanie informacji:

  1. Każdy, kto posiada konto Google (a każdy, kto ma telefon z systemem operacyjnym Android i korzystał choć raz z aplikacji Sklep Play, posiada takie konto), czyli skrzynkę pocztową w domenie @gmail.com, posiada również dostęp do chmury Googlowej oraz własne konto w serwisie YouTube.
  2. Mając takie konto, można włączyć/uruchomić własny kanał na YouTube.
  3. Posiadając własny kanał na YouTube, można publikować materiały wideo, tworzyć własne playlisty prywatne lub o dostępie publicznym.
  4. Co ważne – po włączeniu kanału możemy tworzyć wydarzenia (rodzaj transmisji online), korzystając z rozbudowanej aplikacji Hangouts.
  5. Do przeprowadzenia transmisji potrzebna nam jest kamera i mikrofon. Mogą to być urządzenia, które standardowo są wbudowane w laptopa lub kamera podpięta pod port USB oraz zewnętrzny mikrofon.

Aby przeprowadzić spotkanie online, z którego nagranie będzie dostępne po jego zakończeniu, należy zalogować się na https://www.youtube.com/ na swoje konto Google i – po kliknięciu na ikonę swojego konta – wybrać YouTube Studio (na dzień 29.04.2019 r. jest to wersja beta). A następnie, po lewej stronie, wybrać pozycję Inne funkcje, a w kolejnym kroku – Wydarzenia na żywo.

Konfigurując nowe wydarzenie – podajesz datę, godzinę i nazwę spotkania. Kolejnym, naprawdę ważnym krokiem jest to, aby w sekcji Typ wybrać Szybkie za pomocą Hangoutów na żywo lub aparatu. Ten rodzaj transmisji umożliwia wykorzystywanie w trakcie jej trwania takich narzędzi jak:

  • Czat – w panelu bocznym można wpisywać tekst i wysyłać go do uczestników spotkania. W praktyce najczęściej ta funkcja ma zastosowanie w przypadku, gdy ktoś z uczestników spotkania ma problemy techniczne (może tą drogą zgłosić problem i uzyskać pomoc). Czat jest również często wykorzystywany do przesyłania linków.
  • Pokój kontrolny – narzędzie umożliwiające zarządzanie uczestnikami i ich ustawieniami, czyli wyłączanie dźwięku lub zmienianie jego głośności, włączanie i wyłączanie kamery, blokowanie lub usuwanie uczestników. Najczęściej w praktyce wykorzystuje się możliwość kontroli dźwięku, aby ograniczyć niekorzystne tło akustyczne lub po prostu po to, aby kolejno oddawać głos poszczególnym uczestnikom spotkania.
  • Udostępnij ekran – ta funkcjonalność umożliwia udostępnianie ekranu innym odbiorcom. Możemy wybrać jedno okno z kilku otwartych na komputerze aplikacji, pokazywać na żywo jej wybrane opcje czy elementy. Oczywiście, możemy również udostępniać otwartą na komputerze stronę internetową czy też przeprowadzać instruktaż dotyczący korzystania z jakiegoś środowiska WWW.

Podsumowując, mając konto Google, możemy przeprowadzić w pełni wartościowe spotkanie online / webinarium, na które możemy zaprosić wielu gości i – co istotne – nagranie tego spotkania zostaje automatycznie zapisane na naszym kanale. Możemy je pobrać, edytować, udostępnić wybranym osobom lub uczynić je publicznym. Przy czym po zakończeniu spotkania online warto odnaleźć nagrany materiał i  zmienić jego status na „prywatny” i ewentualnie udostępnić go dopiero po jego przejrzeniu.

Należy też pamiętać, że tylko osoby zalogowane na swoim koncie Google mogą uczestniczyć w spotkaniu, korzystając z interakcji. Osoby niemające konta Google lub osoby na nim niezalogowane będą tylko biernymi odbiorcami całego spotkania.

 


Opracował: Marcin Pawlik

Trener centralny w obszarze „Sprawy codzienne”

Pracuje w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Jest autorem i współautorem projektów, programów i kursów stacjonarnych, blended learningowych i online oraz nauczycielem informatyki.