e-Wybory samorządowe

Za niecałe dwa tygodnie wybory samorządowe. A czy wiesz, że korzystając z różnych e-usług nie tylko poznasz listę kandydatów i kandydatek ze swojej okolicy czy poznasz zasady głosowania, ale też zobaczysz, jakim (wstępnym) poparciem cieszą się osoby kandydujące, oddasz swój „głos” w przedwyborczym plebiscycie czy bez wychodzenia z domu dopiszesz się do listy wyborców w miejscu swojego zamieszkania?

Skarbnicą wiedzy o wyborach jest Państwowa Komisja Wyborcza i prowadzone przez nią serwis. Na szczególną uwagę zasługują dwa z nich:

  • Wybory Samorządowe 2018 (https://wybory2018.pkw.gov.pl/) – znajdziesz tutaj informacje o sposobie organizacji wyborów, przepisach je regulujących, okręgach wyborczych, dane statystyczne dotyczące poszczególnych okręgów oraz bardzo przydatne narzędzie – wyszukiwarkę okręgów wyborczych
  • Wybieram Wybory (http://wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe) – to miejsce, w którym zamieszczone są wszystkie kluczowe informacje dotyczące organizacji wyborów, podzielone na „informacje dla wyborców”, „informacje dla kandydatów” oraz „rejestr wyborców i spis wyborców”; dodatkowo możesz zapoznać się z ciekawostkami wyborczymi.

Dwa serwisy poświęcone wyborom samorządowym prowadzi również portal Portalsamorzadowy.pl, prowadzony przez wydawcę pism biznesowych i branżowych PTWP. Co proponuje?

  • Barometr Wyborczy (https://www.portalsamorzadowy.pl/barometr-wyborczy/) – odpowiedz na 23 pytania dotyczące polityki transportowej, edukacji, kompetencji władz lokalnych i regionalnych, podatków itp. i sprawdź, do której z największych partii lub komitetów wyborczych Ci najbliżej
  • Wybory 2018 (https://www.portalsamorzadowy.pl/wybory-2018/) – wyszukaj kandydatów wpisując ich nazwisko lub miejscowość, sprawdź, z jakiej listy i z którego miejsca startują, a przede wszystkim zobacz, jak społeczność użytkowników tego serwisu ocenia tego kandydata – możesz też oddać głos „tak” lub „nie”, aby mieć swój udział w ocenie kandydata.

Jeśli chcesz świadomie uczestniczyć w wyborach i nie ograniczać się do wrzucenia kartki do urny, a zrobić to świadomie i z przekonaniem, pomocny może być serwis prowadzony przez portal MamPrawoWiedziec.pl – „Obywatele w wyborach” (https://obywatelewwyborach.pl/). Ideę tej platformy informacyjnej oddaje hasło wykorzystywane na stronie organizacji – „Jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować?”. Znajdziesz tu mnóstwo informacji o samych wyborach, o tematach ważnych w kontekście funkcjonowania samorządów (edukacja, zdrowie, finanse, odpady), a także – mapę Polski z zaznaczonymi miejscami, gdzie działają lokalne inicjatywy powiązane z MamPrawoWiedziec.pl.

Jeśli wiesz już, na kogo chcesz głosować, wiesz dlaczego, nie wahasz się i w zasadzie jedyne, co Ci pozostaje, to pójść 21 października do lokalu wyborczego, to upewnij się, czy na pewno masz prawo do oddania głosu! Jeśli mieszkasz w tym samym miejscu, co przy poprzednich wyborach, w których brałeś udział, nie masz raczej powodu do niepokoju. Ale jeśli zmieniłeś miejsce zamieszkania, to upewnij się, że masz prawo do głosowania tam, gdzie mieszkasz. A jeśli okaże się, że jednak tego prawa nie masz… nic straconego!

Skorzystaj z serwisu ePuAP (https://epuap.gov.pl/), czyli elektronicznej platformy do załatwiania spraw urzędowych. Jeśli masz tam założone konto i zweryfikowany Profil Zaufany, możesz skorzystać z e-usługi polegającej na dopisaniu się do listy wyborców. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę (https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-obywatelskie/wybory/wniosek-o-dopisanie-do-spisu-wyborcow) i podać niezbędne dane. W tej samej zakładce osoba niepełnosprawna lub z ukończonym najpóźniej w dniu wyborów 75 rokiem życia może złożyć wniosek o akt pełnomocnictwa dla osoby, która za nią miałaby oddać głos, a każda osoba może złożyć wniosek o skreślenie z listy wyborców.

Przedstawiając e-usługi dotyczące wyborów samorządowych pominęliśmy świadomie dziesiątki źródeł wiedzy, mniej lub bardziej wiarygodnej, prezentujących programy partii i komitetów, wypowiedzi kandydatów i kandydatek, komentarze publicystów, komentarze do komentarzy, opinie i opracowania… Stanowią one istotną część zawartości wszystkich większych i mniejszych portali informacyjnych i publicystycznych. Trafić do nich można albo poprzez wybór swojego „ulubionego”, albo przez wyszukiwarkę stron. Wyników będą tysiące…

Tu znajdziecie listę szkoleń w obszaru: Zaangażowanie obywatelskie.

Opracował: Piotr Henzler

Trener centralny w obszarze „Zaangażowanie obywatelskie”

Edukator, trener i ekspert związany z Fundacją Akademia Organizacji Obywatelskich. Specjalista w zakresie edukacji osób dorosłych, autor i realizator programów edukacyjnych związanych z angażowaniem mieszkańców do działań na rzecz rozwoju ich społeczności, partycypacją publiczną i społeczną.