Dbanie o prywatność

Czego dowiesz się dzięki szkoleniu?

Z tego szkolenia dowiesz się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie, a w szczególności jak zarządzać prywatnością, by bardziej świadomie i bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych. Poznasz zasady przetwarzania danych panujące na portalu Facebook i dowiesz się, jak dostosować ustawienia prywatności do własnych preferencji. Dowiesz się też, co to jest tożsamość internetowa i jaki wpływ na jej kształtowanie mają publikowane treści, dane osobowe oraz inne informacje, które zamieszczamy w sieci.

Elementy szkolenia:

Szkolenie składa się z kilku elementów. Można z nich korzystać w dowolnej kolejności.

1) prezentacja pt. „Bezpieczeństwo w internecie”
Z prezentacji dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Poznasz 10 przykazań bezpiecznego internetu, czyli przygotowane przez nas wskazówki na temat tego, jak korzystać z dostępnych narzędzi internetowych, aby zachować bezpieczeństwo i ustrzec się przed zagrożeniami.
2) dokument tekstowy pt. „Dbanie o prywatność w internecie”
W tym dwustronicowym opracowaniu znajdziesz zebrane informacje w pigułce na temat prywatności w internecie oraz metod jej ochrony, a także zasad przetwarzania danych przez portal Facebook.
Autorką prezentacji i dokumentu tekstowego jest Renata Maciejczyk – trenerka centralna w obszarze „Relacje z bliskimi”, w projekcie „e-Mocni. Nauczycielka, trenerka i doradczyni zawodowa. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi własną firmę szkoleniową, współpracuje jako trener z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego.
3) filmy

  • Zarządzanie prywatnością na Facebooku (film pokazuje, jak korzystać z ustawień portalu społecznościowego Facebook, tak aby udostępniać nasze dane i treści przez nas publikowane zgodnie z naszymi preferencjami, czyli komu chcemy, kiedy chcemy i w jaki sposób chcemy).
    (Czas trwania: 6:25 min)
  • Co “wie” o nas Facebook i jaki ma to wpływ na naszą tożsamość? (film przedstawia krok po kroku, jak zarejestrować się na portalu Facebook i jak skorzystać z ustawień prywatności Facebooka, a także szczegółowo omawia zasady Faceokka dotyczące przetwarzania danych)
    (Czas trwania: 9:53 min)
  • Jak budować swoją tożsamość internetową? (film omawia zagadnienie tożsamości internetowej i podpowiada, jak budować tożsamośc internetową korzystając z portali społecznosciowych na przykładzie Facebooka)
    (Czas trwania: 5:33 min)

Czas trwania szkolenia:

Uważne zapoznanie się z wszystkimi materiałami i wykonanie polecanych ćwiczeń zajmie Ci ok. 1 godzinę.

Test i certyfikat

Szkolenie kończy się testem składającym się z 3 pytań. W przypadku negatywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość jego powtórzenia. Po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość wydrukowania certyfikatu, poświadczającego udział w szkoleniu.

Chcesz wziąć udział w tym szkoleniu?

Jeśli chcesz wziąć udział w tym szkoleniu, w ankiecie Indywidualnego Planu Działania (IPD), do której link dostaniesz w mailu po założeniu konta na platformie, zaznacz: obszar 2 „Relacje z bliskimi” – pkt 2.3