Alternatywne metody transportu miejskiego – bądź niezależny i punktualny

Na ulicach i chodnikach polskich miast pojawiły się hulajnogi oraz inne pojazdy o napędzie elektrycznym: skutery, a nawet samochody. Ostatnio postanowiłem przetestować hulajnogę elektryczną firmy Lime oraz dedykowaną dla niej aplikację mobilną o takiej samej nazwie, co – jak później wyjaśnię – uratowało mi dzień pracy.

Aplikacja Lime zaskoczyła mnie swoją prostotą i interfejsem. Jest naprawdę łatwa i intuicyjna w obsłudze. Po zainstalowaniu programu na smartfonie i podaniu danych karty płatniczej (można to też zrobić na późniejszym etapie), wyświetla się mapa, na której widoczne są hulajnogi w Twojej okolicy. Po „dotknięciu” hulajnogi na mapie Informacje wyświetlają się informacje o stanie naładowania baterii oraz zasięgu (w kilometrach) danego pojazdu. Hulajnogą jedzie się naprawdę przyjemnie i zaskakująco szybko! Ale po kolei: Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z hulajnogi firmy Lime oraz jakie są koszty jej użytkowania w Warszawie?

 1. Wejdź na stronę https://www.li.me/pl/, wybierz z górnego menu Lokalizacje i sprawdź, czy hulajnogi firmy Lime są dostępne w mieście, w którym mieszkasz lub które odwiedzasz.
 2. Pobierz i zainstaluj aplikację Lime za pomocą aplikacji Sklep Play (system Android) lub App Store (system iOS).
 3. Podczas instalacji musisz potwierdzić, że jesteś pełnoletni, że wiesz jak się poruszać bezpiecznie po mieście, że wiesz, że warto jeździć w kasku i w końcu, że będziesz się poruszał, przestrzegając przepisów ruchu drogowego.
 4. Znajdujesz hulajnogę, korzystając z mapy i nawigacji w aplikacji Lime.
 5. Korzystając z aplikacji z wbudowanym w nią skanerem – skanujesz kod QR znajdujący się na kierownicy hulajnogi.
 6. Po zeskanowaniu kodu pojawia się informacja, jaki jest stan baterii i jaki dystans można pokonać na tej konkretnej hulajnodze.
 7. Jeżeli ją odblokujesz, możesz już na niej jechać (w sytuacji, w której nie zostało to zrobione wcześniej, w tym momencie aplikacja poprosi o podanie danych karty płatniczej; oczywiście bez wykonania tego kroku nie można skorzystać z hulajnogi).
 8. Prędkość maksymalna hulajnogi to około 26 km/h – będziesz wyprzedzał/a większość rowerów jeżdżących po mieście!
 9. Hulajnoga posiada cyfrowy wyświetlacz, więc zawsze wiesz, z jaką prędkością się poruszasz.
 10. Koszty jazdy hulajnogą po Warszawie to: odblokowanie hulajnogi – 3 zł, jedna minuta jazdy – 0,50 zł.
 11. W trakcie podróży możesz zablokować hulajnogę, żeby nikt inny nie mógł z niej skorzystać, ale czas takiego postoju jest wliczany w opłatę.
 12. Kiedy dojedziesz na miejsce, możesz „zwolnić” hulajnogę i zakończyć czas jej rezerwacji za pomocą jednego przycisku w aplikacji.
 13. To, co jest dość wygodne, ale trudno się z tym na początku pogodzić, to fakt, że hulajnogę można zostawić w dowolnym miejscu, tak po prostu.
 14. Na koniec aplikacja „prosi” o wykonanie zdjęcia miejsca, w którym parkujesz hulajnogę i o ocenę usługi.

Jazda hulajnogą jest bardzo przyjemna i dość szybka, silnik elektryczny działa praktycznie bezdźwięcznie, sprzęt jest bezpieczny i dobrej jakości. Jest to wspaniała alternatywa, zwłaszcza w pogodne dni, w sytuacji, kiedy chcemy szybko dojechać na dworzec, z dworca na przystanek lub podczas awarii komunikacji miejskiej czy zamknięcia ulic przez policję z powodu wypadku czy też wydarzeń politycznych. W takich sytuacjach jest ona wręcz zbawieniem. Osobiście tego doświadczyłem podczas strajku rolników w kwietniu 2019 r., kiedy całe centrum stolicy było praktycznie zamknięte. Gdyby nie hulajnoga, nie dotarłbym tak szybko do pracy.

To, na co warto jeszcze zwrócić uwagę, to fakt, że hulajnogi te nie są tak lekkie jak hulajnogi tradycyjne. Zazwyczaj ważą one ponad 10 kg, co w ogóle nie przeszkadza podczas jazdy, ale podczas jej przenoszenia (na przykład przez schody) może to być dla niektórych utrudnieniem.

Reasumując, korzystając z hulajnogi czułem się bardzo swobodnie, ponieważ mogłem ją zostawić praktycznie w każdym miejscu. Muszę przyznać, że taka jazda to też porządna dawka endorfin! To jak powrót do dzieciństwa, a mimo to – ten środek transportu umożliwia poruszanie się po mieście w sposób dość szybki i elegancki.

Kolejną dość istotną kwestią jest możliwość zarabiania w Lime – można zostać Juicerem. Nawet w aplikacji mobilnej pojawia się reklama tego stanowiska: „Zarabiaj nawet $150 dziennie. Ładuj Lime-S i zostań Juicerem.” Juicer to osoba, która ma za zadanie ładować (tankować) hulajnogi. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Lime, wystarczy wybrać w prawym górnym rogu strony przycisk Dołącz do nas oraz opcję ZOSTAŃ JUICEREM.

Obecnie w stolicy pojawiły się również hulajnogi innych firm: BIRD i citybee. Ponadto spotkać można także samochody o napędzie elektrycznym (BMW i3), którymi można jeździć nawet po buspasach i – tak jak hulajnogi – wypożycza się je na minuty. Usługa ta nazywa się Innogy Go! i jest to projekt stworzony przez Innogy we współpracy z BMW. Samochód elektryczny też można wypożyczyć na minuty i pojechać nim, gdzie się chce w danym mieście, a następnie zostawić auto w prawie dowolnym miejscu.

Linki do omawianych usług:

Lime – https://www.li.me/pl/

citybee – https://media.citybee.pl/

Innogy Go! – https://innogygo.pl/pl

 


Opracował: Marcin Pawlik

Trener centralny w obszarze „Sprawy codzienne”

Pracuje w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Jest autorem i współautorem projektów, programów i kursów stacjonarnych, blended learningowych i online oraz nauczycielem informatyki.